Vjehrri jem në Zvicër sa her ka naj fest m’prek pikt dobt thot “Ah ti se ki Nanen gjynah se tka dek”, Vjehrra jem veq kesh!

Pershendetje te gjithve. Ju lutem Anonim. Desha te ju tregoj historin e jetes sime, Jam nje vajze 25 vjeqare e lindur dhe e rriture ne gurbet. Historia ime e tmerrshme filloj kur Mami ndrroj jete ne moshen 30 vjeqare dhe une isha fmia i madh isha vetem 10 vjet dhe fmia ma i vogel ishte 4 vjet…

Dmth prej moshes 10 vjeqare e morra at pergjegjsine ma te madhe ne jete, u kujdesa per vllazni e motra kurr nuk i kam lan me hjek keq edhe kurr sjam merzit para tyne, ma e keqja ishte qe vllau i vogel ma kputke shpirtin gjithmon tum vet ku osht mami, sot elhamundilah prej zotit jemi te rritun te gjith, te gjith ne rrugen e zotit qe te gjith qe na njohin na kan lakmi qysh jemi rrit pa Nane e te edukune mire.

Babi u martu mas vdekejes Nanes amo njerka kurr sna ka dasht gjithmon si fmi i kam pas punt e ndane teshat e vllaznive buken e kam ba une ajo i ka ba vetat e burrit tvet, edhe gjithmon e ka shti babin per neve por gjithmon ju kam fol fmive per te mire ( kurr si kam shti keq) edhe pse fmi jam kan vet. Gjithkush e ka per veti ajo na ka ba keq shume se me nis me tregu duhet ni liber me shkru.. Zoti mka taku me ni djal te mire edhr aj jeton ketu ne gurbet, jom me ta bashk qe 3 vjet e veren e kalune jom martu… Problemi jem osht (Vjehrria). Une punoj si gjdo njeri ketu punoj(punoj shume). E Prej dites pare vjehrra jeme mi ka tregu ligjet dhe rregllat e familjes saj .. po une tuks qe jam rrit ni familje ku na kan shtyp gjith qata edhe mvjen marre me fol per drejt tmia hjeki edhe pune tem … Nejse po bij tem : Ata na perzihen shume, bile bile ni dit na tha me falni shprehje(edhe kur ta bani at pune du me dit) une deri sot kurr ne jete si kam fol burri tem keq per prind e dej tash kam hjek shume se ky nuk i shike senet e hajt e mshelsha gojen e tash ky pi sheh vet senet po prap une i tham lej se gjynah hajt. Gurbet jan paramenoni edhe i nimojm sat munum se ajo vjehrra jeme osht hale vet nuse po spunon se thot pse me punu une e kam djalin burrin e me ni rrog ketu osht shume zor e din ata qe jetojne naper gurbet. Po qitash vallahi mu ka lodh shpirti keq te baba keq te burri. Fatmirisisht nuk jetojme bashk amo vijn gjdo vikend gjith gjith. Edhe vjehrra jeme qohet gjitjmon mi ndrron venat e senve ja ndryshon ban qka dojne, po prap nuk foli, i respektoj shume per hater burrit se me meritu nuk e meritojne. Edhe pse jam e lindur gurbet kejt tradita jav baj nashti ma mir se ni nuse e kosove (pa keqkuptime) po apet te paknaq. Vjehrri jem i gzuni saher ka naj fest aj mprek pikt dobt thot ahh ti se Ki Nanen gjynah Nana tka dek, vjehrr jeme veq keshin ( ni fmi me than ashtu duhet mi than ma se sban se gjynah) po Nejse oo kta njerzit e kqi mu dhimen se ju kthehn prap. Po une spo du mu ba e keqe e me prish zemren, spo ju marr shume kohe se kam shume per me shkru edhe per njerken edhe per vjehrri po zoti pi provojke njerzit shume … E ju kisha lut gjithve qka menimi keni a qka me ba a me duru gjith qeshto… Ju pershendes gjithve ishallaa zoti ju run tanve