Richard Grenell analist në Përputhen – zëvendëson Arian Komonin

Analisti i njohur i emisionit Perputhen ne Top Hop Channel, Arian Komoni, nuk do te jete me pjese e ketij show-i.

Ai do te zevendesohet nga nje tjeter figure e njohur, Richard Grenell, nje personazh i njohur qe ka shprehur deshire te analizoje gjithcka qe po ndodhe te shqiptaret, sidomos pasi Donald Trump shefi i tij ka humbur zgjedhjet.

Ende nuk dihet se nga cili emision do te nise Grenelli te analizoje djemt dhe vajzat e Perputhen, por dihet se loja, do te behet interesante

Nëse nuk bëhem President do ta ‘Kalli’ krejt Kosovën

Propozimi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për Ramush Haradinajn president ka shkaktuar përplasje brenda koalicionit qeverisës. Kjo çështje mund të çojë vendin në zgjedhje.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka paralajmëruar zgjedhje të reja nëse partia partnere e koalicionit qeverisës, AAK-ja, kushtëzon qëndrimin në koalicion me përkrahjen e kandidatit të saj për president. AAK-ja megjithatë nuk e ka quajtur kushtëzim, porse ka thënë se nëse nuk votohet Haradinaj për president, vendi do të shkojë në zgjedhje të reja.

Nëse nuk bëhem President do ta ‘Kalli’ krejt Kosovën me Muzik dhe hite nga më të ndryshmet/LAJM SATIRIK

Pamje se si Azem Hajdari i tha Thaçit ‘Të tërheqi zvarrë si qen more pis dinak’

Tropoja, qyteza ku Azem Hajdari ishte deputet në vitin 1997, u kthye në skenën e pë rplasjes së grupeve të a rmatosura nga Kosova. U vr anë disa nga u shtarakët e njohur të UÇK-së dhe FARK-ut. Në fakt është folur disa herë për këtë episod, i cili në këto ditë është sjellë sërish në publik. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Bëhet fjalë për një ngjarje që ka ndodhur në fillimin e viteve 90 të shekullit të shkuar, ku protagonistë janë dy persona mjaft të njohur: Azem Hajdari, lideri i lëvizjes studentore që rrëzoi komunizmin në Shqipëri, i cili nuk jeton më dhe Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. / Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Vdes Murat Jashari atentatori i Azem Vllasit

Të Allahut jemi dhe te ai pa dishim do të kthehemi. Para pak çastesh ndrroj jetë axha jonë MURAT JASHARI- BACA!!Lavdi jetës dhe veprës tënde që e deshte kombin më shumë se vetenPër vorrimin ju njoftojm ….. ka shkruar një familjar i tij.

Shtatë anëtarët e organizatës  “Syri i Popullit” janë shpallur fajtorë për veprën penale “përgatitje të veprave terroriste”dhe janë dënuar me 41vjet burgim.

Kjo organizatë drejtohej nga Murat Jashari i cili akuzohej për tentativë vrasjeje të avokatit të njohur Azem Vllasit i cili ka folur ekskluzivisht në Info Magazine.

Si e sheh ai dënimin që Gjykata i ka shqiptuar sot anëtarëve të organizztës “Syri i Popullit”?

“Vendimi i gjykatës ishte i drejtë, korrekt dhe i bazuar tërësisht në prova. Janë administruar gjatë shqyrtimit kryesor shumë prova, videoincizime, audioincizime, mbi më shumë se 10.000 faqe shkresa të ndryshme dhe janë dëgjuar afër 40 dëshmitarë. Si rezultat i kësaj është dhënë vlerësimi i gjykatës, gjetjet e gjykatës dhe vendimi për masa ndaj atyre që i shpall fajtorë”.

Kosovarët “marakli” të OKI-t, por janë mbi 30 efekte negative që i shkakton

Ilaçi i njohur si ‘OKI’ ose siç njihet ndryshe Ketoprofeni, po përdoret në përmasa shumë të mëdha në Kosovë. Ketoprofeni përdoret për të lehtësuar dhimbjet e ndryshme. Ai zvogëlon dhimbjen, ënjten dhe ngurtësinë e nyjeve nga artriti. Ky është një ilaç anti-inflamator josteroidal.

Ajo funksionon duke bllokuar prodhimin e disa substancave natyrale në trup që shkaktojnë inflamacion. Ky efekt ndihmon në uljen e ënjtjes, dhimbjeve të ndryshme dhe etheve.

Para disa muajsh, Shqipëria vendosi të ndalonte shitjen e këtij ilaçi pa recetën e mjekut mbi 40 miligram. Sidoqoftë, kjo masë që ndalon përdorimin pa lejen e mjekut nuk ekziston në Kosovë dhe shitja e tij po bëhet në masë të jashtëzakonshme. Ky ilaz redukton temperaturën, dhimbjen (e në veçanti atë të kokës) dhe inflamacionin.

Ky ilaç mund të irritojë stomakun dhe rekomandohet ose preferohet që të merret bashkë me ushqim ose edhe qumësht. Mjekët thonë se gjatë përdorimit të tij duhet evituar edhe përdorimin e alkoolit, pasi përdorimi kronik i tij mund të rris rrezikun e dëmtimit të mëlçisë ose hemorragjisë së stomakut.

Efektet anësore potenciale janë të frikshme. Ato përfshijnë sulmin në zemër, për njerëzit që kanë probleme me zemër. Goditjen në tru. Hipertensionin arterial HTA. Probleme të veshkave deri në insuficencë renale. Hemorragji dhe ulçerë në stomak. Anemi. Reaksione në lëkurë.

Efektet e tjera anësore: dobësim i shikimit, irritim të lëkurës, depresion, inflamacion të fshikëzës, ndryshime në disponim, zhurma në vesh, ulje apetiti, vështirësi për të fjetur, marramendje, djersitje e tepërt, energji e dobët, vjellje, ulçerë stomaku, anemi, lodhje të gjoksit, konfuzion, dëmtim i mëlçisë, sy të tharë, dhimbje syri, dëmtim të kujtesës, dhimbje muskujsh, gjakderdhje nga hundët, vështirësi për të marrë frymë, gojë e thatë, rrahje të shpejta të zemrës dhe humbje peshe.

Askush Nuk E Di Se Si Quhet Ky Frut?.

Behet fjale per Fikun. Fiku apo fiqi është një frut i stinës së verës, i cili konsiderohet edhe si fruti i parajsës, sepse ripërtërin, forcon, ruan shëndetin dhe largon rrudhat. Ai është i njohur për vetitë shëruese.Më poshtë vijojnë disa nga këto veti:

1. Përmbajtje e lartë e magnezit. Magnezi është një nga elementet bazë që e mbron sistemin tonë nervor nga stresi. Ai është shumë i rëndësishëm për eshtrat, imunitetin dhe shëndetin e trurit. E promovon shëndetin dhe vitalitetin, shëron shumë sëmundje, dhe në mënyrë të konsiderueshme e ngadalëson procesin e plakjes. Fiqtë e thatë përmbajnë tri herë më shumë magnez se ata të freskët.

2. Është i pasur me kalium, kalcium, hekur, fosfor, bakër, dhe vitamina B6, C, si dhe beta-karotinë. Përmbajtja shumë e ulët e yndyrave dhe përmbajtja më e lartë e fibrave se cilado frutë dhe perime tjetër është një nga arsyet se pse fiku do të duhej të konsumohet çdo ditë. Pektina është një fibër e tretshme e cila e ul kolesterolin në gjak, ndërsa triptofani ndihmon me problemet e qarkullimit të gjakut dhe pagjumësisë.

3. Përqindja e lartë e sheqernave natyrorë do të sigurojë që truri juaj të punojë më shpejt dhe t’i pranojë dhe klasifikojë më mirë informacionet. Sigurisht, diabetikët duhet të kenë kujdes gjatë ngrënies së fiqve të thatë të cilët përmbajnë dy herë më shumë sheqer se ata të freskët.

4. Fiqtë e thatë janë një burim i shkëlqyer i shumë ushqyesve dhe gjithashtu një vakt praktik dhe i vlefshëm për atletët rekreativë dhe profesionistë, ndërsa në kombinim me produktet e arrave mund të shërbejë si një vakt ideal. Çaji i fikut i shëron sëmundjet e mëlçisë, fytit, organeve të frymëmarrjes, gurët e tëmthit etj.

5. Studimet e shumta kanë zbuluar komponime me efekte të mundshme antikancerogjene, benzaldehid dhe kumarinë, me të cilat fiku është i pasur. Komponimet e testuara në studimet shkencore kanë treguar rezultate premtuese sidomos kur bëhet fjalë për kancerin e prostatës dhe të lëkurës.

6. Fiku i freskët përmban deri në 80 për qind ujë dhe 60 për qind sheqer natyror, kështu që dobia e konsumimit të fikut është e shumëfishtë ashtu si edhe mënyrat e konsumimit, transmeton Koha.net. Shija e ëmbël e fikut përshtatet në mënyrë të përkryer me shijet e kripura, si djathi i deles apo dhisë.Nga fiku i freskët mund të bëjmë komposto, reçel dhe pije të fermentuara.

Driton Selmanaj:Nëse Unë Bëhem Kryatar LDK-Ja Do Ti Fitojë Zgjedhjet E Ardhëshme Parlamentare

Driton Selmanaj antarë i kryesisë në LDK,sipas disa informatave brenda nga LDK do të jetë njëri nga kandidatët për kryetarë të kësaj partie.

Ndryshe, 355 delegatë nga 38 degë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, do të vendosin se kush do të udhëheq me këtë parti për dy vitet e ardhshme.

Me datë 14 mars, nga të gjitha komunat në Kuvend zgjedhor do të mblidhen për të dhënë votën e tyre, derisa, atë ditë zyrtarisht do të dihet edhe kush janë pretendentët për të udhëhequr subjektin më të vjetër politik në Kosovë.

Kandidimi për kryetar bëhet në Kuvend. Secila kandidaturë duhet të miratohet me 50 për qind plus 1 të delegatëve të pranishëm.

Në rast se Kuvendi nuk aprovon më shumë se një kandidaturë, atëherë Kuvendi vendos për mënyrën e përzgjedhjes dhe votimit për Kryetar. Kryetari i LDK-së njëkohësisht është kryetar i Kuvendit, i Këshillit të Përgjithshëm dhe i Kryesisë së LDK-së.

“Nikolla Gruevski posedon televizion T7 në Kosovë”, dalin dokumentet

Ish zv.kryeministri i Kosovës dhe zyrtari i lartë i VV-së, Haki Abazi, në një status në Fejsbuk ka aluduar se pas televizionit kosovar T7 qëndron ish kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski.

“Televizioni 7 i Gruevskit në Kosovë duhet me u bojkotu sikur televizioni i Stanishiqit dikur. Nuk janë televizionet gurthyes të gurve vullkanik. Mbjellja e urrejtjes, nxitja e kercnimeve dhe përleshjeve fizike dhe vrasjes së njerezve nuk është gazetari është matrapazllëk. Komisioni mediave duhet të intervenoj para se të bëhet ndonjë veprim i çmendur i motivuar nga ndërsyerjet kriminale të televizionit të Gruevskit! Edepsuzi të therret edhe të pren në sofër të tij”, shkruan Abazi.

Ndaj këtyre akuzave ka reaguar themeluesi i T7, Berat Buzhala.

“Mos fol se i tham Dardan Molliqajt e te rrehe 😛 Shume domethanese kjo pjesa per televizionin e Stanishiqit dikur, e ka fjalen per Klan Kosoven, edhe po flet ne kohen e shkuar. Pra, problemi nuk qenkerka me Devollet, sic pretendohej, por me Batonin. Cka ka kah arkivat nojsen?”, ka shkruar Buzhala në Fejsbuk.

Tash e kemi kuptu qe Nana po shkon ne vende te kqija e po ben magji, i kemi gjet copa te rrobave tona te prera!

Pershendetje te gjitheve. Nese ben ta postoni kete histori anonim. Jam nje vajze 25 vjeç. Afer nje vit kam perfunduar studimet bachelor dhe kete vit dua te vazhdoj me studimet postdiplomike master. Kam qene po ashtu edhe bursiste cdo vit pasi mesoja shume dite e nate per kete profesion sepse e kisha enderr si femije qe te behem mesimdhenese.

Ne vitin e trete te studimeve u takova me nje mashkull i cili ishte 10 vite me i madh se une. Ishte i shkolluar, kishte perfunduar studimet e doktoratures dhe po ashtu edhe i punesuar. Ne ate kohe isha shume e merzitur dhe kisha probleme familjare jo vetem une por edhe vellau e motra ime me te medhenje se une pasi qe une jam e vogla ne shtepi. Babin e kam nje person te mire kurse nena eshte nje person shume nervoz nuk ka deshire qe une dhe motra ta gjejme dike dhe te martohemi xhelozon shume kur te dalim diku dhe e shtin babin cdo gje per ne. Nuk kemi aspak liri edhe ta gjejme dike nga ajo plus e kemi kuptuar tash vone qe po shkon neper vende te keqija dhe po ben magji i kemi gjetur ne shtepi copa te rrobave tona te prera dhe jemi shokuar. Kur e njoftova kete person thashe zoti ma paska derguar sepse isha shume ne gjendje te keqe nga nena dhe filluam te flasim dhe te takohemi pasi edhe ne pamje u pelqyem shume. Ai me tregoi shume gjera per jeten e tij dhe per familjen e tij e sfidat qe i kishte pasur ne jete ishte i sinqert. Me tregoj qe ishte i divorcuar nga ish gruaja e tij sepse kishte pasur shume probleme me te dhe i kishte dy femije nje vajze 9 vjec kurse djali 7.

Ne fillim nena i kishte mbajtur nje kohe ne kujdes derisa e kishte marr kujdestarine e femijeve me gjyq. E kisha te veshtire ta pranoja kete gje sepse nuk kisha qene asnjehere e fejuar as e martuar isha beqare. Por aq shume u pershtata me te dhe aq shume me perkrahte edhe ne studime dhe filluam ta donim njeri tjetrin e pranova ashtu. Kjo lidhje zgjati 2 vite dmth qe 2 vite jemi bashke. Por une per probleme familjare qe i kisha nuk i kisha treguar dhe ky filloj edhe te behej xheloz po ashtu viberin tim e kishte instaluar ne tel e tij dhe i kishte kuptuar te gjitha prob dhe telashet familjare dhe me tha pse nuk e ke hap zemren me mua une te kam treguar cdo gje. I thash me fal por nuk kam mundur sepse jam ndjere keq. Jam lenduar shume qe e ka bere kete gje te viberit sepse po ndihem tash sikur nuk me beson me. Qe 3 muaj flasim shihemi me pak por ky nuk heq dore nga une. E dua edhe une por nuk di si te veproj tash. Me ka njoftuar ne fillim edhe me familjen e tij po ashtu edhe me femijet te gjithe e dijne per ne pervec familjes time. Dua keshilla nga ju pa ofendime si te veproj a te marr vendim ta zyrtarizoj te flas me prinderit e mi sepse e di qe ndoshta nuk do te me perkrahin per te per arsyje te kaluares se tij apo te largohem nga ai dhe te vazhdoj jeten. Motra dhe vellau me kritikojne me thone e dime qe eshte djal i mire por ti je e re dhe ke jeten perpara nuk duhet ta marresh kete me femije sepse do te kesh probleme me femije ndoshta me vone. Se di si te veproj jam shume keq dhe e merzitur. Kam nevoje per keshilla. Zoti ju ndihmoft te gjitheve.

Çka po ndodh me Kosovën,Valon Maloku «Zibdi» kërkon nga….

Ish-kandidati për deputet dhe drejtuesi i emisionit “Its My Love”, Valon Maloku vazhdon të ketë qasje aspak të hijshme ndaj komentuesve në rrjetet sociale.

Në promon e publikuar nga “First Channel”, një lexues i është drejtuar Malokut duke i thënë se “Pse s’po e bënë porno por promo”.

Ndërsa përgjigja e drejtuesit të “Its My love” ishte tejet e ulët. “E bojmë me ty tu lujt kishte po t’bjen sapuni”.indeksonline