Burri me detyroj te abortoj femijen veq me vazhdu bashk, ata e kan lag me uj xhenazje ndersa mua …

Jam nje vajz nga maqedonia i kam 26 vjet u martova dhe u ndajta shkaku i sihirit buri nuk me beson qe kam pas sihir , para se me njoft burin tim ishim lidhje afer 5 muj mrendave atireve 5 mujve kena pas mos marveshje shkaku i familjes ati sepse shum njerz ma dujshin timiren mos umarto thujshin me at djal se so per ty mirpo un edashuroja cmendurish aj jetonte ne zvicer veq me nene evet , un gjithmon isha me di mende per ti besuar burit tim te vashdoj ni te ardhme me me te , un shkova nzvicer te dajat dhe punoja atje pun private dhe ma shum shkova ta njoftoj nga afer burin tim , edhe pse ekisha njoft ma hert ktu maqedoni desha tanjof edhe ma mir nga afer.

Atje kur shkova takim te par smu duk djal ideal shum per mua sikur sisht tipi im , mas disa ditesh utakoum perseri dhe diqka zu tem hyne qef dhe udashurova ne te mrenda ative ditve doth shum sende nuk shkoj pak koh zunem te him koflikt per sendet private te ati dhe aj kisht probleme familjare mirpo un aq shum si besoja me erdh shum per tqeshur kur aj mtregonte ok vashdoum cashtu un gela shtazan mirpo aj deshti fmiun tema abortoj un ubuna si ecuditshet me veten si mund ki tjet kaq ipashirt me ma hejk fmiun dulem folem jo un sjam igateshet tbahem baba ok ithash un dota hejk fmiun aman nese ty premton qe dot jena bashk sepse te dajt emi ekishin mar krejt vesht qe jam lidhje me ket djal mirpo ata mthan qe sosht djali imir un si besova askujna sepse udashurovaa ok mas disa ditve erdha un maqedoni elash punen ilash krejt planet qe ikisha per ket djal masi uktheva mk 3 jav nuk dola prej shpije fb mshkrujshin ish femrat thujsh aj ste don thujshi ata jan familje prisht mos ibeso un veq qajsha emerzitesha sepse shum edashuroja dhe familja jem krejt edishin un ati gjithmon presion ijepisha folet keq per ty aj gjithmon mbroheshte thunte qe sjan teverteta aman ti besovu nese don nuk shkoj pak jav erdh edhe aj maqedoni para se me ardh me beni thirje se vi per tet martuar jo per tet fejuar un shum ugzovaa dhe isha shum elumtur mirpo shum kill hupa mrenda ative mujve krejt stres dhe mendime risha erdh aj kalum ni nat bashk prap isha me di mende vendosem qe aj tvi te familja jem erdh aj pa prindet evet sepse prindet ikish te ndar foli me prindet emij va tha doren tha ftyr qe un bijen tuj edua dhe dejm deri frymen efundit bashk me kta .

Un shum elumtur ni jav nejtem bashk maqedoni un skisha fjeta aq shum ugzova se luftova dhe ja arita qellimin me emartu njeriun ezemeres nisem per zvicer bashk sepse ne vendosem te martohena isha shum elumtur ruges me te masi me mri zvicer undalem te vllaj jem per tpushu ati uknaqem nejtem disa or dhe ubem gati te shkojm zvicer sa kalum prej vllajt tim aj me tregoj diqka reth familjes prap un ubera keq dhe umerzita dhe va them drehten ubrra pishmon edhe pse aj premtoh se dot jet krahu im idjatht desha te ndalem mjedis ruge mos shkoj nuse te ai edhe pse epranova pa darsm pa flori pa shpi maqedoni pa asgje prej 0 veq tjem elumtur me te sepse edesha shum , mrinem zvicer nena ati na priti mir at nat veq mi tha do fjal sikur plum ala pa mos njoft mir un ebera sikur se degjoj neserit erdhn mysafir shoku me gruen evt , ajo erdh ndhom te un dhe mtha do fjal per familjen eburit dhe mveti akam njoft naj her nene eburit thash jo tha veq rruju shum se buri jot edegjon shum nene evt edhe do fjal tjera un prap ubera me dy mende nejse ata shkuan shpi un ithash burit tim aj mtha mos ja ve shum veshin asj ok mas disa ditve ubena gati dalim me buri tem para se me dal buri jem hyri dhom te nena evet ajo ma mbylli deren ftyres eprplasi deren un meta ehutuar ne salllon sidoqoft un isha njeriu ihuj ala 1 jav sikisha ba dul buri jem ihutar prej dhomes dhe dulem aj dyqysh usoll agresiv me mu dhe un ithash nese nuk mdon nena jote un dot shkoj ithash dhe zuna tqaj aj mroku perfloke dhe mtha sisht lidhje me ty isht tema tjeter kundi prap mas ati koflikti uqetsoum me buri tem dulem shetitem ukthym shpij dhe nena ati prap cashtu me provokime vashdoj me mu vendosem tshkojm mysafir ke gruja eshokut burit tim na kisht thir per kafe ajo epa se dyqysh sjam mir dhe ajo me mur ke kujna dhe tu pi kafe cigare zunem tfolim ajo mtregoj dhe do sekretet eburit tim qe un sekom dit qe esht kon 2 her ifejum un meta ehabitur dhe ubena keq se merdh inat edhe do fjal tjerra per familjen ekti un mbeta ecuditet meveten dulem prej asj tshkojm shpi un sell qaja dhe buri jem mveti cka osht puna un tu qaj tu fol tu itregou aj mroku per qafe dhe mtha bonu krahu im mos mli vet puthi mroku perqafe kaloj edhe ajo nat neser nmgjes un ubena gati tshkojm gjermoni un dula pi dhomes ka 11 ora nena ati nuk isht dhe dyqysh se ndjesha veten mir dhe buri jem mtha flej ene pak thash ok mu mkisht zan gjumi deri ora 1 dula prej dhomes dhe vjera mtha mirmgjesi oi nuse ju ktheva mirdita se me erdh mbare tet them mirmgjesi se ube ora 1 shkova kuzhin erdh ajo thash adot pini kafe tha jo kena pi me djalin tim un heshta sfola gje prap mprovokonte nkuzhin un emora kafen uula sallon ta pi ajo ka mar fotografin Ku ka dal me burin tem dhe ma ka vnu perball meje dhe smundesha ma ta duroj thash boll mo hyna dhome tfejtes ishkrujta burit tem smundem mo aj hyri dhome ajo mas dere na ka degjuar si jena zan ne di dhe ithot burit tem cele deren dhe aj ja celi dhe ajo hyr ne mes te deres cka osht prb me ty thash ty emore djalin tend eshtine dhome dhe ma perplase deren ftyres dul djali jot urok me mu ajo sla fjal pa mem than nat minuta dhe fund itha burit tim ndaju prej ksaj se so mir cmos dhe buri jem ishkreti mbet ishtagur mes meje dhe asj dhe un ater ithash degjoje dhe ata momnete nena ati itha normal qe dot provokoj si tflejsh deri ora 1 dites dhe buri jem epa se un sjom fajtore dhe duli ibertit nenes vet dhe ajo mo mbet sdinte cka tfole dhe prap mu dhimit buri jem thash aj dalim prej ktu dulem te dit un veq qajsha equjsha veten fajtore si erdha pa mos vet nejri si umashtrova un ethira familjen tem ubu pak emadhe per problemet prap ukthim shpi nena ati ithot ja mu ja at zgjith mer buri jem elute un mbeta banjo si ecuditet sdia cka tbaj erdh mur buri hynm dhom dhe evet djalin evet ake hoger buk aj tha sem haet tha paski heger shishet ibertit djalit vet disa dit un sdola prej dhome risha dhom as hajsha as pisha pi stresit dhe mora kuferin me imledh teshat buri jem flente thash te hiki nuk rihshte me ni shpi ku kisht fesat buri ucu nga gjumi tha me dal prej shpijes tem dhe niher sen hysh mrenda prap mu thimt se edashuroja shum se asniher nuk kishim koflikte shkaku jon krejt shkaku itjerve ok mas disa ditve uqetsoum ikerkoja falje nenes ati mendoja se ekam keqkuptu ajo prap mtha cmos un heshta dhe ube sikur ma fali silleshte mir me mu shetiteshim bashk buri jem shum ubu ilumtur dhe urahatu se na dya shkoim mir dhe mthhunte me politik ri nanes tem ok ni dit dulem veq un dhe nena ati me ni qytet dhe tu fol dhe un endjeva veten besim te ajo dhe itregova se krejt ata probleme ikena pas shkaku igures shokut burit tim me shpifje ithash ne uprishem un ati gabova shum qe itregova ajo unervzou ajo prap mtha do fjal tjetra si ofendime un heshta sfola erdha shpi itregova burit tem aj mtha cka ke bo tash kjo de shkone di thuse asj un meta prap fajtore un neserit ktheehsha per maqedoni timar dokumetat e kurores dhe lejen ekerit buri bleti dhurat telfon pare me krejt tmirat kthehm maqedoni tan naten nuk me mur gjumi tu mendou mos ibane naj sher burit tem ucova megjes icita kafe burit tem dhe deri sa uzgju aj un veq eshikojsha dhe qajsha mbi ftyren ety sepse frigohesha mos esht ndarja efundit per ne te dit U cu buri prej gjumi ubem gati per me dal ajo sikur pa qef pershdeti ok mritem airdrom te zvicrrss burit tim ithujsha mos edgjojsh aj tha jo sbesoj nena jem dbane diqka tlutem mos edgjo mos mharoo un at dit qaja eputhsha burin tim sikur me qan dita efundit dhe puthjet fundit aj ma ben ej mos qaj se prap ke mu ukthi hypa airoplan un me mendjen tek aj mos me mashtrou un sell mendime risha dhe ithash telfon burit se tkam shkruj ni leter dhe ta kam lan tek dhoma efjetes aj shkoj shpi dhe elexoj dhe ati shkruante fjal shum te mira dhe sikur ishin fjalet efundit qe ja thash qe edoja shum mos mem harou mu neserit mgjes isht dita emart buri jem foli shum mir me mu mromje nena ati ka shku tek puna esht rok me at gruen eshokut burit krejt sendet ja ka tregou ajo nmromje mshkrun mu gruja eshokut un meta pa komet veq asj ithash un sdi xho jam maqedoni prit thash tfol me burim tem aj ishkreti sdinte kurxha isht pun kur aj tha thuj qe un ikam tregou emur maj vete fajin qe tem mbrone mu prej asj grues shokut mos folem un per tkeq ok aj sem mtha mu send neserit ucu nmgjes un ethir buri tem per dokumetat aj mu cka ierdh naeper goj me foli mu keq ubena si ecuditesht ja mshola telfoni aj prao thiri hynem koflikt me burin tem copa ubum nijav na nuk folem krejt bllok mu ethirsha nenen ati ajo sma celente telfonin ishkrujsha ajo ic as nuk ma kthente prap se prap un fajtore ju tregova prindeve ata ethiren burin tem aj va tregonte ofendimet cka ikena ba mesveti kur shkova ke ni hoxh methan ti tha tkan ba sihir eburin ta kan lag me uj xhenazje qe aj per ty mos mendone fare un ubera si ecmendet me maroj ftyren familjen krejt per 1muj mas disa ditve un ubena shum keq risha sell me infuze ati nuk intersonte permu nana ati ethiri nenen tem itha qe ajo sen vije mo te shpia jem deri sa jam un gjall un sekom dash dhe sedua cmos per mua Dhe un eofendova nene ati ithash cmos se mo ma pru deri te maja ehundes mas disa ditve shkova zvicer te dajat me fol me burin tem para se me shku ni shoqe mtha meri dokumetat tregova policis tzviceres cka tka doth cka tkan ba un mrita zvicer ethir burin tem thashh hajde me fol aj tha sminterson bo cka dush shkova polici eparaqita rastin dhe ata mthan se ti ske dokumeta zvicres nuk mundena tbajm kurxha Uktheva ke dajat ethira burin tem tha kam me ti pru teshat ti nama telfonin cka takam blej thash ok nesrit megjess dulm me utakou para baneses dajs tem aj mi ka shti xhimsat eteshave ne qese tberllogut dhe mtha ti vlen si nje berllog per mua un ja hyna me dore ithash mos mgjete rug mos more prej kafje per cfar arsye mlen mu aj ukisht cmend aj veq bertitet sdua tet shof sdua tet gjoj dhe dula nusja edjas me fol se linte as at me fol veq aj folte dhe un desha timar teshat aj nisi me ker dhe me hoc me kerin dhe ubena kit gjak elenduva kemben shum keq dhe ikisht mar teshat ikisht cu polici tzviceres dhe kisht than qe ma ka vjeth telfonin dhe paret dhe don mema reh nonen tem kur policia mthiren telfon un uhabita cka ikisht mashtru sepse buri jem cashtu nuk ish po cka ubu sedi un uktheva maqedoni me lot sy soit 1 muj un sun bi nmend as qe enjof vetveten kush jam qe jam ba shum keq dhe skam lan hoxh xhamije kish deri turkij isha mthan krejt sihir dmth ekan ftof burin tem nga un edhe pse edua shum epres cdo dit me mall tem ktheht por aj nuk ktheht mo sepse aj sem beson qe un kam pas sihir meka be si ecmendet kjo situata dhemb shum ndarja me besoni sdi cka te bej Buri jem tash sillet sikur tjeter njeri sikur sekam njof deniher cashtu mdhem shum kjo dhimbje qenka shum erend per ta perballu me mir te kisha vdek se sem duhet jeta ma ma beni jeten ferr ma prishi rinin sdi ka tja filloj shum me mungon. – Burri me detyroj te abortoj femijen veq me vazhdu bashk, ata e kan lag me uj xhenazje ndersa mua … –