Vuçiq i drejtohet shqiptarëve: Nëse bëhen 1 milion komente, e publikoj flamurin kuq e zi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka reaguar ndaj sfidës së re që Instagrami i ka vendosur shqiptarëve, që nëse i bëjnë 1 milion komente tek fotografia me harten e Kosovës dhe flamurin e Serbisë, ata do t’ia fshijnë fotografinë. 

“Instagrami me këtë #challenge është treguar që nuk ka kreativitet sa i përket rrjeteve sociale”,ka thënë Vuçiq në emisionin “Vuçiq – receta gatimi” në “Pink TV”. 

“Nëse Instagrami thotë se me 1 million komente ma fshinë fotografinë, unë po ju them fansave të mijë shqiptar, se nëse i bëjnë 1 milion komente, unë do ta postoj një fotografi me flamurin kuq e zi”, ka shtuar ai. 

Me këtë #challenge Vuçiqi tenton që t’ia thyej rekordin vetës. Ta shohim a jemi gati.

“Maniakë të porniqave”: Mbi 1 milionë shikime pornografike në ditë në Kosovë, ja cilët 10 Personat me më shum…

Duket se vetëm një pjesë e vogël njerëzish në Kosovë nuk shikojnë pornografi përditë.

Në atë që sot cilësohet si kohë moderne, është vërtetuar që struktura e trurit është e ndryshueshme. Kjo strukturë ndryshon me përvojat tona dhe formon rrugë e lidhje që korrespondojnë me atë që shohim, dëgjojmë dhe mësojmë. Një dukuri jashtëzakonisht tabu, sidomos në shoqërinë tonë, është shikimi i pornografisë, i cili prek njëjtë si burrat ashtu edhe gratë të profileve të ndryshme, e veçmas të rinjtë.

Shumica e shkrimeve dhe debateve në Kosovë, janë për natyrën problematike të kësaj teme, e që zakonisht flasin për këtë nga perspektiva psikologjike dhe ajo sociologjike.

Pavarësisht se nuk flitet hapur, disa statistika së fundmi tregojnë shumë.

Kështu, ekspert i marketingut digjital Benjamin Kolenovic, ka nxjerrë statistikat e shikimeve ditore që faqet pornografike kanë brenda Kosovës.

E besoni, ose jo, shifra mbërrijnë milionëshin në baza ditore.

VuÇiÇ Planifikon ta pushtoj Kosovën, ja detajet

Provokimi i Presidentit të Serbisë Vuçiç mbi Republikën e Kosovës është një provokim dhe kërcënim mbi sigurinë dhe stabilitetin e të gjithë rajonit.Nuk është aspak e largët koha kur Serbia për hegjemoni nisi luftra të përgjakshme në rajonin e Ballkanit, kundër Sllovenisë, kundër Kroacisë, kundër Bosnje-Herzegovinës e kundër Kosovës.

Luftrat e nisura nga Serbia, i shkaktuan këtij rajoni mijëra viktima, genocid, shkatërrime masive dhe eksod të popujve drejt Evropës. Tentativa e provokime të njëjta përsëri, janë një “ogur” i keq për paqen e stabilitetin ne kufijtë evropian. Megjithëse ky një kërcënim e provokim i hapur, asnjë reagim apo denoncim nga Tirana zyrtare.

Turp e paçin faqen e zezë !Nuk mund të presësh gjë tjetër prej argatëve të Beogradit në Tiranë, veç heshtjes !

Vllezërit Kosovar të pabes na ngulën thikën mbas shpine, me vendosjen e amabasadës

Turqia ka kritikuar zotimin e Kosovës për hapjen e ambasadës në Jerusalem. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme turke në një deklaratë tha se ky veprim shkel rezolutat e Kombeve të Bashkuara dhe ligjin ndërkombëtar.

“Zotimi në fjalë i Kosovës është shkelje e ligjit ndërkombëtar, veçanërisht i rezolutave të OKB-së të miratuara për këtë çështje”, tha në një deklaratë zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Turqisë, Hami Aksoy.

Më tej ai shtoi se hapi i bërë nga Kosova nuk do t’i shërbejë kauzës palestineze dhe do ta dëmtojë vizionin për zgjidhjen me dy shtete.

Reagimi i Turqisë erdhi pasi ministri i Punëve të Jashtme i Izraelit, Gabriel Ashkenazi, tha se ka miratuar kërkesën zyrtare të Kosovës për hapjen e ambasadës në Jerusalem.

Kështu Kosova bëhet shteti i tretë në botë që hap ambasadën në Jeruzalem, pas Shteteve të Bashkuara dhe Guatemalës.

Vendosja e raporteve diplomatike mes Kosovës dhe Izraelit erdhi pas marrëveshjeve që shteti hebre arriti muajve të fundit për normalizimin e raporteve me katër shtete arabe: Emiratet e Bashkuara, Bahrejnin, Sudanin dhe Marokun.

Ambasadori palastinez në Serbi: MilosheviÇi pak ua ka bërë Kosovarëve, kurr nuk do ta njohim Kosovën!

Ambasadori i Palestinës në Serbi, Mohammed Nabhan ka bërë thirrje tek vendet arabe që t’i tërheqin njohjet ndaj Republikës së Kosovës, shkruan Sputnik, transmeton Gazeta Sinjali.

“Për Palestinën, Jeruzalemi është një vijë e kuqe, dhe hapja e ambasadës së Kosovës në atë qytet është një akt armiqësor për ne. Unë u bëj thirrje vendeve arabe të rishikojnë njohjen e Kosovës dhe të bëjnë presion mbi ta që të mos hapin një ambasadë në Jeruzalem”

“Kushdo që përpiqet të hapë një ambasadë në Jeruzalem po na dëmton dhe përpjekjet tona për të arritur një zgjidhje të drejtë dhe gjithëpërfshirëse me Izraelin”, tha ai.

Nabhan tha se nuk e njohin Kosovën sepse i përmbahemi ligjit ndërkombëtar.

“Ne nuk e njohim Kosovën sepse i përmbahemi ligjit ndërkombëtar. Kjo nuk do të thotë se ka diçka që nuk shkon mes nesh dhe shqiptarëve, por ne duam që të gjithë të respektojnë ligjin ndërkombëtar. Ne nuk e njohim Kosovën sepse ne respektojmë Rezolutën 1244, e cila e trajton Kosovën si pjesë të Serbisë. Nëse diçka duhet të ndryshojë në atë rrugë, ajo duhet të ndryshojë si rezultat i bisedimeve midis Serbisë dhe asaj enklave”, tha Nabhan.

“Unë pres dhe u bëj thirrje vendeve arabe dhe islamike që e kanë njohur Kosovën, pasi është thirrur që të kenë një shumicë myslimane të popullsisë dhe të kërkojnë njohje nga shtetet arabe dhe myslimane, të rishikojnë njohjen e Kosovës dhe të bëjnë presion në Prishtinë jo për ta bërë këtë (vendosur ambasadën në Jerusalem”, tha ai.

5 Shtete Arabe do të tërheqin njohjen e Kosovës, ja cilat janë ato…??

Egjipti, një nga vendet me influencë të madhe në botën arabe mund ta tërheqë njohjen për Kosovën, njofton Klan Kosova.

Kështu bëhet e ditur në një lajm të medias serbe Vecernje Novosti që i referohet deklarimeve të zyrtarëve serbë.

Lufta diplomatike e Serbisë në raport me Kosovë nuk është ndaluar asnjëherë. Serbia pos që vazhdon lobimin për mosnjohjen e Kosovës e ka zgjeruar atë edhe në influencimin e shteteve që tashmë e kanë njohur Kosovën që t’i tërheqin njohjet.

Sipas Novostit ndryshimi i udhëheqësve të Egjiptit ka sjellur edhe ndryshim të politikave ndërkombëtare dhe tani ky shtet do ta rishqyrtojë njohjen për Kosovën.

Arsye e tërheqjes së njohjes sipas të njëjtit artikull është edhe fakti se Egjipti e Kosova nuk kanë zhvilluar fare raporte diplomatike dhe marrëdhëniet i kanë në nivele tepër të ulëta.

Në kuptimin zyrtar-juridik, duhet të ketë një shënim të një shteti të caktuar që dorëzohet zyrtarisht, në atë shënim ka një deklaratë të qartë për njohjen. Një shënim i tillë i dërgohet gjithashtu shtetit të njohur, por edhe shtetet e tjera janë njohur me të. Në kuptimin politik, është e rëndësishme se si ajo njohje e mëvonshme materializohet në realitet” – shpjegon bashkëbiseduesi.

Në periudhën 2018/19, njohja zyrtare e Kosovës u tërhoq nga 17 vende, duke përfshirë Burundi, Lesoto, Sao Tome dhe Principe, Suriname, Liberi, Papua Guinea e Re, Komonuelthi i Dominikës, Grenada, Guinea-Bissau, Bashkimi i Dhomat, Ishujt Solomon, Madagaskar dhe Palau. Deri tani, nga 193 anëtarë të Kombeve të Bashkuara, 95 shtete nuk e njohin Kosovën, 93 i njohin ato, ndërsa pesë shtetet e përmendura kanë abstenuar statusin. Omani, i cili nuk e njohu Kosovën, ende voton në favor të Kosovës.

Kastriot Myftaraj: Nëse Erodgan vjen në Shqipëri do ta vras /VIDEO

Islamofobi Kastriot Myftaraj shpalos urrejtjen e tij fetare ndaj Komunitetit Musliman, besimtarëve muslimanë dhe ritualeve te tyre, të garantuara nga Kushtetuta laike dhe Karta e të drejtave të njeriut për lirinë e shprehjes dhe lirinë e praktikimit të fesë në publik.

Ja cfare shkruan ai ne profilin e tij ne facebook:

Sot organizata fetare zyrtare Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, në bashkëpunim me shtetin, shkeli Kushtetutën në fuqi duke mbuluar me dinakëri, gjatë ritualit të faljes, monumentin e Skënderbeut në sheshin që mban emrin e tij. Para monumentit u vendos një monitor i lartë mbi një skelë, që monumenti të mos dukej nga sheshi,

Informatat e para për tragjedinë: Fillimisht ndodhi vrasja pastaj vetëvrasja, Arsyeja «Dashuria» ndërmjet këtyre dy personave

Në vendngjarje është gjetur edhe një armë zjarri që besohet se është përdorur në këtë rast.

“Menjëherë pas marrjes së informatës policia ka dalë në vendin e ngjarjes bashkë me prokurorin e shtetit dhe mjekët emergjent. Në vendin e ngjarjes janë hasur dy trupa të pajetë, vdekja e të cilëve është konstatuar nga ana e ekipit mjekës”, ka deklaruar policia.

Vdes në moshën 66-vjeçare legjenda e boksit

Ish-kampioni i padiskutueshëm i botës në peshat e mesme, Marvin Hagler, ka vdekur në moshën 66-vjeçare. Familja e tij njoftoi se ai vdiq papritmas.

Amerikani e mbizotëroi divizionin e kategorisë së mesme nga viti 1979 deri kur pësoi humbje nga Sugar Ray Leonard në prill të vitit 1987,

“Sot, fatkeqësisht bashkëshorti im Marvelous Marvin vdiq papritmas në shtëpinë e vet këtu në New Hampshire”, ka thënë bashkëshortja e tij Kay Hagler.

Hagler i zhvilloi 67 luftëra gjatë karrierës së vet profesionale që zgjati 14 vjet.

Ai i fitoi 62 prej tyre, 52 me nokaut, deri barazoi në dy të tjera dhe u mposht tri herë.

Hagler e mbrojti titull suksesshëm plot 12 herë dhe e fitoi në mënyrë të famshme luftën klasike të njohur si “Lufta” kur e mposhti Thomas Hearnsin në prill të vitit 1985.

Çka po ndodh në Kuvendn e LDK-së, pamje nga salla me delegatë

Ka nisur Kuvendi i radhës Zgjedhor i Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pritet të zgjidhet kryetari i ri i partisë, raporton Express.

Në sallën e mbushur me delegatë, fjalën do ta marrë i pari kryetari i LDK-së, Isa Mustafa.

Mbi 300 delegatë të kësaj partie do të zgjedhin mes Lutfi Hazirit, Lumir Abdixhikut dhe Besian Mustafës, të cilët e kanë shpallur kandidaturën e tyre deri tani.

Anton Quni, i cili gjithashtu ishte deklaruar si njëri nga kandidatët, sot ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura, duke thënë se do ta mbështes njërin nga kandidatët tjerë.